Co je to provozovna?

Provozovna je podle živnostenského zákona jakýkoli prostor, ve kterém podnikatel vykonává svoji činnost. Mezi provozovny patří například kavárny, prodejny, showroomy, kadeřnictví, autoservisy, food trucky nebo prodejní automaty. Obvykle se jedná o místa, kde dochází ke kontaktu se zákazníky, přijímání a realizaci zakázek a uzavírání obchodních smluv.

Kdy je nutné mít provozovnu?

Povinnost zřídit provozovnu se nevztahuje na každého podnikatele. Pokud podnikatelskou činnost vykonáváte přímo u zákazníků (např. kominík, zedník, opravář) nebo nabízíte služby na dálku (např. programátor, grafik, účetní), provozovnu zpravidla nepotřebujete.

Jestliže však pro výkon podnikání využíváte fyzické místo, kam docházejí zákazníci (např. obchod, kancelář, kadeřnictví), nebo kde probíhá výroba (např. dílna, servis), zřízení provozovny je nezbytné. Na jedno identifikační číslo (IČO) může podnikatel zaregistrovat více provozoven.

Jaký je rozdíl mezi sídlem podnikání a provozovnou?

Sídlo podnikání (u právnických osob) nebo místo podnikání (u fyzických osob) je oficiální adresa uvedená v živnostenském či obchodním rejstříku. Zřízení sídla je povinné pro všechny podnikatele, na rozdíl od provozovny, která je vyžadována pouze za určitých okolností.

Kde lze provozovnu zřídit?

Provozovnu lze zřídit v prostoru, který je řádně zkolaudovaný k příslušnému účelu. Před jejím ohlášením je vhodné se obrátit na místně příslušný stavební úřad a ověřit si, k jakému účelu je daný prostor určen. V případě změny účelu užívání (například při zřízení kavárny v části rodinného domu) je nutné požádat o změnu užívání stavby.

Jak postupovat při změně účelu užívání?

Prvním krokem by měla být konzultace se stavebním úřadem. Požadavky se liší v závislosti na druhu činnosti, proto je vhodné zjistit podmínky ještě před podpisem nájemní nebo kupní smlouvy. Projektovou dokumentaci zpracovává projektant nebo architekt. Jiná pravidla platí pro výrobní provozy (např. lakovna), jiná pro restaurační zařízení.

Při výběru vhodné lokality doporučujeme zohlednit i dopravní dostupnost, možnosti zásobování a soulad podnikání s okolím (hluk, pachy, vztahy se sousedy).

Vlastnictví nemovitosti vs. nájem

Provozovnu lze zřídit jak v nemovitosti ve vlastnictví podnikatele, tak v pronajatém prostoru. V případě nájmu je vyžadován výslovný souhlas vlastníka nemovitosti. Při ohlašování provozovny na živnostenském úřadě je nutné doložit doklad o vlastnictví, nájemní smlouvu nebo písemný souhlas majitele.

Prostor musí splňovat požadavky na bezpečnost, hygienu, požární ochranu a další legislativní normy podle povahy podnikání.

Kam a kdy je nutné provozovnu nahlásit?

Oznámení o zahájení činnosti v provozovně je třeba učinit předem u příslušného živnostenského úřadu. Ohlášení lze podat prostřednictvím datové schránky, Portálu živnostenského podnikání, nebo osobně prostřednictvím Czech POINTu. Při nesplnění této povinnosti hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč.

Pokud je již při podání žádosti o živnostenské oprávnění zřejmé, že bude podnikatel využívat provozovnu, lze obě věci vyřídit jedním podáním.

Jaké jsou požadavky na označení provozovny?

Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena. Označení musí obsahovat:

  • Obchodní firmu, název nebo jméno a příjmení podnikatele
  • Identifikační číslo (IČO)

U provozoven sloužících k prodeji zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům se navíc uvádí:

  • Jméno a příjmení odpovědné osoby
  • Prodejní nebo provozní doba

U ubytovacích služeb je dále vyžadováno označení kategorie a třídy zařízení.

Označení v případě dočasného uzavření provozovny

Při dočasném přerušení provozu (např. z důvodu dovolené, nemoci nebo jiné nepřítomnosti) je třeba provozovnu viditelně označit datem začátku a konce uzavření. Tato skutečnost se živnostenskému úřadu neoznamuje.

Mobilní provozovna – co potřebuji?

Mobilní provozovna je taková, která není trvale umístěna na jednom místě déle než 3 měsíce. Na rozdíl od stacionárních provozoven se mobilní provozovny (včetně prodejních automatů) nezapisují do živnostenského rejstříku a není nutné je hlásit živnostenskému úřadu. Je však třeba doložit platné živnostenské oprávnění a souhlas s umístěním provozovny – buď od vlastníka pozemku, nebo od příslušného úřadu, pokud jde o veřejné prostranství.

Mobilní provozovna musí být viditelně označena:

  • Názvem nebo jménem a příjmením podnikatele
  • Identifikačním číslem
  • Adresou sídla
  • Jménem a příjmením odpovědné osoby (neplatí pro automaty)

Časté dotazy

Musím zajistit kolaudaci prostoru před otevřením provozovny?
Ano, pokud se změnou účelu užívání prostor (např. z kanceláře na kosmetický salon) vznikají nové požadavky. Stavební úřad posoudí soulad s územním plánem, hygienickými předpisy, požární bezpečností a dalšími parametry.

Musím nahlásit provozovnu, pokud podnikám z domova?
Ano, pokud doma dochází k výrobě nebo přijímání zákazníků, je nutné prostor nahlásit jako provozovnu a zajistit splnění příslušných předpisů.

Musím mít v provozovně nějaké specifické dokumenty?
Ano, dle povahy činnosti. Např. v gastronomii je nutné vést dokumentaci HACCP, v kadeřnictví provozní řád, v lakovnách havarijní plán atd.

Je možné zřídit mobilní provozovnu pro jakýkoliv druh podnikání?
Mobilní provozovna musí splňovat všechny hygienické a bezpečnostní požadavky. Její provoz se dále řídí obecními vyhláškami (tržními řády), které stanoví, jaké zboží a služby lze v mobilních provozovnách nabízet